Spirala Ponownego Połączenia

Joanna Macy i jej współpracownicy zaobserwowali, że Praktyka Ponownego Połączenia składa się z czterech etapów (Wdzięczność, Uhonorowanie bólu świata, Widzenie nowymi oczyma i Pójście naprzód) występujących po sobie w formie spirali. Etapy te wspierają się nawzajem i działają najlepiej, kiedy są przeżywane po kolei. Przejście przez nie pozwala nam doświadczyć, że jesteśmy więksi, silniejsi, głębsi i bardziej twórczy, niż nam się wydaje.

Spirala ma naturę fraktalną – jej sekwencja może powtarzać się na coraz to nowe sposoby, nawet w obrębie danego etapu. Można się jej dopatrzyć w przebiegu całego życia, projektu czy dnia, ale może również przejawić się kilka razy dziennie. Możemy wciąż na nowo do niej powracać, by nabrać sił i odświeżyć perspektywę.

Pierwszym etapem spirali jest wdzięczność, która uspokaja rozbiegany umysł i przywraca nas do źródła. Wzbudza to naszą empatię i daje nam poczucie pewności. Pomaga nam być bardziej obecnymi i otwiera nas na przeżywanie bólu wywołanego stanem świata.

W drugim etapie spirali honorujemy nasz ból i odważamy się go doświadczać. Pozwala nam to zrozumieć prawdziwe znaczenie słowa „współczucie” – wspólne odczuwanie. Poznajemy dzięki temu bezmiar naszego serca-umysłu. Ból, który dotychczas izolował nas w osobistej udręce, teraz pozwala nam otworzyć się na innych i dosięgnąć głębszych aspektów naszego współistnienia.

Doświadczenie naszej współzależności pozwala nam w trzecim etapie spirali spojrzeć nowymi oczyma. Możemy zrozumieć, jak blisko i nierozerwalnie jesteśmy połączeni z całym istnieniem. Możemy zakosztować naszej siły do zmiany i poczuć sieć żywych powiązań z przeszłymi i przyszłymi pokoleniami oraz braćmi i siostrami z innych gatunków.

W czwartym etapie możemy wreszcie pójść naprzód i zaangażować się w działanie, do którego jesteśmy powołani i na które pozwalają nam sytuacja, talenty i ograniczenia. Kiedykolwiek i gdziekolwiek to możliwe, wspólnie z innymi ustalamy cel, opracowujemy plan i działamy. Nie czekamy na niezawodną strategię – każdy krok jest naszym nauczycielem, bo otwiera nowe perspektywy i stwarza możliwości. Nawet jeśli nie odniesiemy sukcesu w danym przedsięwzięciu, możemy być wdzięczni zarówno za wykorzystaną szansę, jak i lekcję, którą otrzymaliśmy.

I spirala zaczyna się od nowa. W dzisiejszych czasach musimy się mierzyć z trudnymi sprawami, jeśli chcemy przydać się światu. Jeżeli wdzięczność, którą odczuwamy, jest prawdziwa, nie przesłoni nam ona rzeczywistości. Wręcz przeciwnie, w obliczu degradacji i tragedii wdzięczność pozwoli nam twardo stąpać po ziemi. Wdzięczność jest nam potrzebna zwłaszcza wtedy, kiedy opanuje nas przerażenie – może nas wtedy utrzymać w gotowości do podjęcia niezbędnego działania.

 

Teksty są fragmentami tłumaczeń oryginałów ze strony Work That Reconnects:
https://workthatreconnects.org/spiral/

Tłumaczenie: Marta Łukowska
Redakcja: Mariusz Wieczerzyński
Korekta: Katarzyna Bizacka
Zdjęcie: Wojciech Kozłowski

 

Jak praktykować?

Chcesz praktykować Ponowne Połączenie? Poniżej odnośniki do praktyk, które mogą Ci w tym pomóc.  Są one pogrupowane według etapów Spirali:

Wdzięczność

Honorowanie bólu

Widzenie nowymi oczyma

Pójście naprzód

 

Dodatkowe praktyki:

Głęboki Czas