Osobisty Poradnik Joanny Macy

Kultywuj wdzięczność

Możliwość życia w tym pięknym, samoorganizującym się wszechświecie i brania udziału w tańcu życia, będąc wyposażonym/-ą w odczuwające zmysły, oddychające płuca i organy przez nie odżywiane, jest niewyrażalnym cudem. Wdzięczność za otrzymane życie jest podstawą wszystkich religii, oznaką mistycyzmu i źródłem każdej prawdziwej sztuki. Co więcej, życie w czasach, w których możemy wziąć udział w procesie samoleczenia się świata, jest ogromnym przywilejem.

Nie bój się ciemności

Żyjemy w mrocznych czasach, pełnych cierpienia i niepewności. Nie ma nic dziwnego w tym, że czujemy się straumatyzowani stanem świata, bo jesteśmy jego częścią, jak komórki są częścią większego ciała, które budują. Dlatego nie bój się bólu, gniewu czy lęku, które odczuwasz, bo są one zrodzone z twojej głębokiej troski i wynikają ze wzajemnego powiązania wszystkich istnień. Dosłownym znaczeniem współczucia jest współcierpienie.

Odważ się mieć wizję

Z tej ciemności może się narodzić nowa rzeczywistość. Prędzej wyłoni się z naszych snów, niż zostanie skonstruowana przez nasze umysły. Mimo że nie jesteśmy w stanie jasno zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja, przyszłość stale dobija się do wrót naszej wyobraźni. Nigdy nie będziemy w stanie zbudować czegoś, czego najpierw nie wymarzymy sobie w sercach.

Zakasaj rękawy

Wiele osób unika angażowania się w Wielki Zwrot, bo zbyt wiele działań konkuruje ze sobą o ich uwagę. Powinnam ratować wieloryby czy pomóc skrzywdzonym dzieciom? Prawda jest taka, że wszystkie przejawy obecnego kryzysu są wynikiem tej samej pomyłki: widzenia siebie jako bytu niezależnego od całości i wykorzystywania innych dla własnych korzyści. Mając to na względzie, możemy uznać, że uleczenie jednego aspektu pomaga uleczyć pozostałe. Znajdź po prostu to, co kochasz robić, i czyń to z radością. Nigdy nie próbuj działać w pojedynkę. Połącz siły z innymi, żeby wzajemnie się inspirować i utrzymywać energię do działania.

Działaj stosownie do swojego wieku

Pamiętaj o tym, że każda komórka twojego ciała pamięta Wielki Wybuch, więc jesteś w wieku Wszechświata. Miej to na uwadze, kiedy rozmawiasz z politykami, próbujesz wpłynąć na lokalne władze, zeznajesz w sądzie przeciwko trucicielom środowiska albo chronisz puszczę przed wycinką. Wiedz, że te czyny nie są twoją osobistą fanaberią, ale działasz z upoważnienia 15 miliardów lat twojej historii.

Teksty są fragmentami tłumaczeń oryginałów ze strony Work That Reconnects.

Tłumaczenie: Marta Łukowska
Redakcja: Mariusz Wieczerzyński
Korekta: Katarzyna Bizacka
Zdjęcie: Wojciech Kozłowski

 

Jak praktykować?

Chcesz praktykować Ponowne Połączenie? Poniżej odnośniki do praktyk, które mogą Ci w tym pomóc.  Są one pogrupowane według etapów Spirali:

Wdzięczność

Honorowanie bólu

Widzenie nowymi oczyma

Pójście naprzód

 

Dodatkowe praktyki:

Głęboki Czas