Niedokończone zdania – Wdzięczność 

Niedokończone Zdania to praktyka, która pozwala na spontaniczną ekspresję. Pomagają ludziom słuchać z wyjątkową uważnością i szczerze mówić o swoich myślach i uczuciach. Uczestnicy/czki dobierają się w pary, siadają twarzą w twarz – na tyle blisko, aby w pełni skupić na sobie uwagę. Powstrzymują się od mówienia do czasu rozpoczęcia praktyki. 

Można szybko ustalić, kto będzie Osobą A, a kto Osobą B, prosząc ich o klepnięcie się w kolano; kto zrobił to pierwszy, zostaje Osobą A. Kiedy prowadzący/a wypowiada każde niedokończone zdanie, Osoba A—zwracając się do Osoby B—powtarza je, uzupełnia własnymi słowami i spontanicznie mówi przez wyznaczony czas. Uczestnicy/czki mogą zamieniać się rolami po każdym niedokończonym zdaniu lub na końcu serii. Co ważne, osoba słuchająca milczy i słucha tak uważnie i wspierająco, jak to tylko możliwe. 

Przeznacz kilka minut na każde niedokończone zdanie. Zasygnalizuj zakończenie czasu na pracę z każdym zdaniem mówiąc na przykład: “Czas minął, dokończ swoją myśl”. Możesz użyć małego dzwoneczka, żeby przywołać ciszę potrzebną do przygotowania się do pracy z kolejnym niedokończonym zdaniem.  

Niedokończone zdania na temat Wdzięczności

To bardzo przyjemne ćwiczenie i możesz wymyślić własne niedokończone zdania. Możesz też wybrać jakieś z naszych ulubionych (zdanie numer 5 zawsze powinno być ostatnie): 

  1. To, co kocham w życiu na Ziemi, to…
  2. Moje magiczne/cudowne miejsce z czasów dzieciństwa to…
  3. Osobą, która pomogła mi uwierzyć w siebie, jest lub był/a…
  4. Niektóre czynności, które lubię robić, to….
  5. Niektóre cechy, które w sobie cenię, to…

Teksty są fragmentami tłumaczeń oryginałów ze strony Work That Reconnects: https://workthatreconnects.org/resource/open-sentences-on-the-great-turning/

Tekst: Barbara Wojtaszek
Zdjęcie: Wojciech Kozłowski 

Jak praktykować?

Chcesz praktykować Ponowne Połączenie? Poniżej odnośniki do praktyk, które mogą Ci w tym pomóc.  Są one pogrupowane według etapów Spirali:

Wdzięczność

Honorowanie bólu

Widzenie nowymi oczyma

Pójście naprzód

 

Dodatkowe praktyki:

Głęboki Czas