Najważniejsza wiadomość, która powinna znaleźć się na pierwszych stronach gazet i portali informacyjnych dotyczy wpływu ludzi na naszą planetę i nie jest zbyt pokrzepiająca. Nagłówki tych wiadomości mogłyby wyglądać tak: “Właśnie trwa wielkie wymieranie”, “Eksploatujemy Ziemię ponad miarę”, “Zmiany klimatu spowodują największy kataklizm w dziejach Ziemi”. Gdy je czytamy, aż włos ze strachu jeży się na głowie. Dlaczego więc tych ważnych informacji nie znajdujemy na co dzień w mediach?

Tak pisaliśmy jeszcze kilka dni temu. Nadszedł jednak czas, gdy ten stan rzeczy może się zmienić, a o globalnym kryzysie naszej planety i nas, ludzkości, usłyszeć mogą szerokie rzesze. A to wszystko za sprawą polskiego tłumaczenia najważniejszego bodaj artykułu naukowego: „World Scientists’ Warning to Humanity: A Second Notice” z czasopisma Bioscience

Nigdy w historii ludzkości nie byliśmy jako gatunek w takim momencie i miejscu. Nigdy jeszcze, za naszej bytności na tej planecie, nie staliśmy wobec takiego wyzwania. Nigdy jeszcze nie miała miejsce tak wielka mobilizacja naukowców z całego świata. Prawdopodobnie żaden inny kiedykolwiek opublikowany w czasopiśmie artykuł, nie został poparty przez tak dużą liczbę naukowców (15 364 – sygnatariuszy i 4517 – popierających). Prawdopodobnie też żaden inny artykuł nie miał tak olbrzymiego znaczenia dla naszych dalszych losów na naszej planecie.

Obyśmy znaleźli w sobie dość troski i odwagi, by podjąć ryzyko skonfrontowania się z trudnymi emocjami, które zrodzi stanięcie twarzą w twarz z tym przekazem. Jeśli bowiem pozwolimy sobie, by się nim naprawdę przejąć, z naszego smutku, gniewu i lęku, uwolni się duża energia potrzebna, by podjąć właściwe działania. Na początek – przekażmy tę wiadomość dalej. Niech najważniejsza wiadomość w historii ludzkości trafi tam, gdzie jest jej miejsce: na pierwsze strony codziennych wiadomości. 

Tekst artykułu można przeczytać online pod tym linkiem . 

Piotr Skubała, Ryszard Kulik, Anna Gierlińska.