Honorowanie bólu

Oto, co robimy na tym etapie Spirali Ponownego Połączenia: uświadamiamy sobie nasze reakcje na cierpienie bliźnich i zniszczenie świata naturalnego. Mierzymy się z lękiem, wściekłością, smutkiem i poczuciem winy. Wszystkie te uczucia są zdrowe i nieuniknione, choć zazwyczaj je blokujemy, między innymi z obawy przed trwałym pogrążeniem się w rozpaczy. Teraz pozwalamy im się ujawnić bez wstydu i poczucia winy.

Zwróć uwagę na określenie „ujawnić” – w naszej pracy na tym etapie NIE staramy się rozniecać ani zaszczepiać tych uczuć w ludziach. Współczucie – zdolność współcierpienia – płynie już jak podziemna rzeka w każdym i każdej z nas. Wszystko, co potrzebujemy zrobić, to pomóc tej rzece wypłynąć na powierzchnię, gdzie jej nurty połączą się z innymi i nabiorą tempa. Dlatego unikajmy manipulowania ludźmi, żeby poczuli to, co wypada czuć osobom szlachetnym i moralnym. Po prostu pomagajmy sobie nawzajem w odkryciu tego, co już w nas jest. Potrzebna nam jest do tego tylko szczerość – wtedy odkryjemy to, co Thich Nhat Hanh wyraził słowami: „radość i smutek są tożsame”.

Niektórzy buntują się przeciwko temu aspektowi Praktyki Ponownego Połączenia, bo boją się, że „negatywne myślenie” pogłębi pesymizm i jeszcze pogorszy sytuację. Ta obawa często wynika z mylnego zrozumienia popularnej newage’owej maksymy: „Nasze myśli kreują naszą rzeczywistość”. Wywołuje to często niechęć do zobaczenia, co się naprawdę dzieje. To rodzaj myślenia magicznego, które odcina nas od informacji zwrotnej niezbędnej do uleczenia systemu.

Ten etap Ponownego Połączenia składa się z następujących kroków:

– przyjęcia naszego bólu z powodu stanu świata;

– uznania go za zdrową reakcję;

– pozwolenia sobie na doświadczenie tego bólu;

– wyrażenia go wobec innych osób bez oceniania siebie;

– uzmysłowienia sobie, że inni też czują ból;

– zrozumienia, że wynika to z naszej troski i wzajemnego powiązania.

W ramach prowadzonych przez siebie warsztatów po pierwszej praktyce, w której ludzie wyrażają swój ból z powodu stanu świata, Joanna [Macy] silnym, wyważonym i rzeczowym tonem komentuje:

Chcę zwrócić twoją uwagę na to, co się właśnie wydarza. Zauważ, jak dalece obawy, którymi się właśnie podzieliłeś/-aś, wykraczają poza twoją jednostkową jaźń – poza twoje indywidualne potrzeby i pragnienia. Mówi to coś bardzo ważnego o tym, kim i jaki/-a jesteś. Pokazuje, że jesteś zdolny/-a do cierpienia razem ze światem. Jest ono podstawą współczucia, które w dosłownym rozumieniu oznacza właśnie współcierpienie. Umiejętność ta jest centralną cnotą każdej duchowej tradycji. Świadczy o tym, że jesteś istotą współczującą. W buddyzmie takie istoty określa się mianem bodhisattwów.

Dlatego nie przepraszaj za przelane łzy i wściekłość, którą czujesz w reakcji na to, czego doświadczają inne istoty i co dzieje się z naszym światem. Twoje łzy i twoja wściekłość to tylko inny przejaw twojej przynależności.

Oczywiście to są słowa Joanny. Znajdziesz swój własny sposób wyrażenia tego, jak ból z powodu stanu świata wynika z naszej współzależności. Relacja ta jest wielkim i uwalniającym sekretem Praktyki Ponownego Połączenia.

PRAKTYKI

Teksty są fragmentami tłumaczeń oryginałów ze strony Work That Reconnects:
https://workthatreconnects.org/resource/introduction/

Tłumaczenie: Marta Łukowska
Redakcja: Mariusz Wieczerzyński
Korekta: Katarzyna Bizacka
Zdjęcie: Wojciech Kozłowski

 

Jak praktykować?

Chcesz praktykować Ponowne Połączenie? Poniżej odnośniki do praktyk, które mogą Ci w tym pomóc.  Są one pogrupowane według etapów Spirali:

Wdzięczność

Honorowanie bólu

Widzenie nowymi oczyma

Pójście naprzód

 

Dodatkowe praktyki:

Głęboki Czas